Pevnost poznání spouští novou městskou badatelskou hru. Je plná tajemství a důmyslných úkolů. Lidé si ji mohou vyzkoušet zdarma

(Olomouc, 13. srpna 2021) - Pevnost poznání spouští od 18. srpna novou městskou badatelskou hru Město poznání. Je plná tajemství, záhad, šifer i důmyslných úkolů. Hráče zavede na zajímavá místa v Olomouci a seznámí je také s některými klíčovými událostmi z české historie.

Originální hra je určena pro rodiny s dětmi, party kamarádů i pro ty, kteří si ji chtějí vyzkoušet sami na vlastní pěst. Začíná v Pevnosti poznání, kde soutěžící dostanou batůžek s prvními indiciemi, které je provedou centrem Olomouce. Podívají se například do kostela, kavárny nebo parku.

„Badatelé půjdou po stopách smyšleného vědce Artura, který svými vynálezy usnadnil život spoustě lidí. Protože se ale bál, že by se jeho plánky a nákresy dostaly do nesprávných rukou, ukryl je na konci života na bezpečné místo. A vymyslel sérii úkolů, bez jejichž splnění se k materiálům nikdo nedostane. V našem příběhu hraje ještě důležitou roli jeho pravnuk Erik, ale víc nechci prozrazovat, “ řekl autor hry Ondřej Biemann, který je absolventem Geoinformatiky a geografie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého a zároveň působí jako lektor a průvodce v Pevnosti poznání. Student je rovněž čerstvým držitelem ceny děkana PřF, kterou získal za Atlas přírodních charakteristik Olomouckého kraje.

Koncept městských her se mi líbí, a proto jsem zkusil vymyslet vlastní verzi v mé oblíbené Olomouci. Inspirací mi byla soutěž Amazing Race a fenomén geocaching. Mým cílem bylo vytvořit badatelskou hru, při níž si návštěvníci vyzkouší své znalosti, dovednosti, logické myšlení i prostorovou orientaci,“ doplnil Ondřej Biemann.

Venkovní „poznávačku“ talentovaný student vymyslel v rámci motivačního – vzdělávacího programu Fort Science Academy. Vedení olomouckého science centra v něm pravidelně odměňuje aktivní studenty, kteří popularizují vědu.

Mám velkou radost, že se v našem týmu Centra popularizace zrodila tato originální hra, která lidem ukáže nejen skryté krásy města, ale také je bude motivovat k návštěvě míst, na která by se možná ani nepodívali. Bude jistě vítaným společníkem nejen patriotů, ale i turistů. Těším se, až si hru projdu se svým synem,“ řekl Matěj Dostálek, ředitel Pevnosti poznání.

Do projektu se zapojilo Divadlo na cucky, Muzeum umění, Výstaviště Flora Olomouc a Kartografie PRAHA, a.s.

Hra startuje 18. srpna a první čtyři dny bude v rámci zkušebního provozu k dispozici zdarma.

Zájemci si mohou termíny rezervovat telefonicky nebo osobně v pevnostní pokladně. Více o pravidlech na www.pevnostpoznani.cz

Centrum popularizace PřF UP sídlí v unikátně zrekonstruované, památkově chráněné budově velkého dělostřeleckého skladu z roku 1857. Prostřednictvím expozic, kreativních dílen, laboratoře a digitálního planetária zde zaměstnanci a studenti univerzity zábavnou a hravou formou přibližují dětem i dospělým vědecké poznatky i historická fakta. O letních prázdninách má otevřeno každý den, ve všední dny od 9 do 17 a o víkendech od 9 do 18 hodin.

Kontaktní osoba: Martina Vysloužilová | vedoucí komunikace Centrum popularizace PřF | Pevnost poznání Univerzita Palackého v Olomouci E: martina.vyslouzilova@upol.cz | M: 603 359 126