Odhoďte mobily, vypněte počítače, je tu pohádka Oflajňák, která vám ukáže kouzlo skutečného světa

V nakladatelství PERKMAN vyšla pecka, která nadchla děti do čtení a offline světa. Oflajňák reflektuje dnešní dobu, kdy děti tráví u technologií – počítačů, mobilů, tabletů nebo internetu spoustu času. Přestože je určena především pro děti od 6 do 10 let, nacházejí se v ní i dospělí, kteří do nakladatelství píší nadšené reakce. Bude z Oflajňáka nový český Harry Potter?

Spisovatel a lektor Václav Toman tvořil svoji beletristickou prvotinu zhruba dva roky. Na nápad ho přiměla myšlenka známé, že by chtěla udělat knihu s aktivitami pro děti, aby netrávily tolik času u technologií. Václava napadlo, že by to chtělo i nějaký příběh, s kterým se děti ztotožní, a tak vzniknul Oflajňák. „První kapitoly jsme dali přečíst jejímu synovi a byli z toho oba nadšení, tak jsem knihu dokončil. Pak následovalo další čtení a přišla zpráva – ‚Nadšení na všech stranách. Jestli tohle nebude mít úspěch?‘ A skutečně, mělo,“ usmívá se autor pohádky Václav Toman. „K ilustracím jsem přizval ilustrátorku Lucii Sobelovou, která odvedla skvělou práci, dala si na ilustracích záležet a příběh má tak i hezký vizuální doprovod,“ Nahlédnout do knihy můžete zde. Václava Tomana jsme se zeptali na pár věcí.

/rozhovor/

V čem je Oflajňák jedinečný?

Pokud mám vycházet z reakcí lidí, tak asi v tom příběhu. Dětem i jejich rodičům se líbí, že to má spád. Dokáží se vcítit do role hlavního hrdiny a dokonce ho napodobují – tráví více času offline. Z toho mám největší radost.

Říkáte, že příběh má spád. O čem tedy je?

Jde o příběh osmiletého Péti, který se učí nalézt rovnováhu mezi digitálním světem a zážitky reálného života. Na začátku knihy, doufám, že moc neprozradím teď, Péťa tráví moc času u technologií a přijde o svůj Oflajňákův žeton – což je takový kouzelný předmět, díky kterému se děti stávají dospělými. Jediná cesta zpět k žetonu je, když bude u technologií trávit maximálně třicet minut denně a zbytek času bude věnovat offline hrám a aktivitám. Pomáhá mu přitom hodný Oflajňák skrze dopisy, které Péťovi chodí poštou. V knížce je vidět vnitřní i vnější zápolení – z vnějšku Péťa musí dělat aktivity a hrát hry, které už kolikrát i zapomněl, jak se provádí, a z vnitřku se učí překonávat to nepohodlí, které offline aktivity oproti online světu nebo počítačovým hrám přináší. Zároveň zjišťuje, že offline svět, tedy ten náš skutečný svět, v sobě skrývá jakousi opravdovost, která v tom druhém chybí.

Jak si vysvětlujete úspěch knížky, když je to de facto vaše autorská prvotina, co se týče beletrie nebo pohádek?

Sám nevím. Jsem rád, že to tak je, samozřejmě. Na knize jsem pracoval dva roky, ladil jsem příběh, dialogy, a hlavně, aby tam bylo to poselství trávit čas offline. Protože to je to jediné, co má smysl. Online svět a svět technologií by nám měl jen pomáhat lépe zvládat ten offline svět. V poslední době mi přijde, že to začíná být naopak.

Oflajňáka se od jeho vydání na podzim loňského roku prodalo už přes 3000 výtisků, což je na malé nakladatelství úctyhodný počin za tak krátkou dobu. Když máte tolik čtenářů, co vám lidé ještě píší?

Tak budu citovat (rozklikne recenze): „Přečetli jedním dechem….Jak nečte, tak s touhle knihou chodí po bytě a čte mi ji nahlas…. Kniha, na kterou se oba kluci večer těší ….Koupila jsem vnučkám a moc se jim líbí, hodně to prožívaly. Chtělo by to další díl ….Kniha je úžasná, moc se líbí,… Knížka se líbila nejen synovi, ale i mě…Ahoj tady Tomík, knížka byla pěkná, zatím moje nejoblíbenější…Úžasná knížka, čtu dětem ve školní družině, moc se jim líbí…“ A mohl bych pokračovat dál a dál. Někdy mám pocit, že trávím tím čtení recenzí a komentářů až moc času (smích), na druhou stranu to je odměna za dva roky práce a dodává mi to energii do další práce. Jsem vděčný za každý jeden komentář nebo recenzi, co lidé napíší. Mám radost, že si ji pořizují i učitelé do škol, jedna paní učitelka dokonce pro každého žáka ve třídě objednala kopii.

Bude z Oflajňáka nový Harry Potter?

Tak to se musíte zeptat čtenářů. Reakce jsou fantastické, uvidíme, jak se kniha bude dále mezi lidmi šířit. Harry Potter je asi nedostižný cíl, ale věřím, že kniha – vzhledem k tomu, jak s lidmi rezonuje, má šanci se prosadit i třeba ve světovém měřítku.

Plánujete pokračování?

Ano, už se chystá. Mám hotovou asi třetinu knihy. Pokud vše půjde dobře, vyjde na podzim letošního roku nebo na jaře příštího.

Prozradíte o čem bude?

Prozradím jen, že být v offline světě je jen první krok k tomu pravému dobrodružství, které začne, až když uděláme ty kroky dva. O tom bude i druhý díl Oflajňáka.

Děkujeme za rozhovor.

Václav Toman
(*1992, Teplice) je český spisovatel, nakladatel a lektor soft skills. V roce 2017 založil nakladatelství PERKMAN a náhodou se přichomýtnul i k psaní dětských knížek. Tahle náhoda zatím dělá radost spoustě dětí i jejich rodičům.