Od září se stezkou v ruce!

Chystáte se v září začít se stezkou skautů a skautek? A přemýšlíte, jak co nejlépe nastartovat? Nebo dlouhé skautování na dálku vaši stezku “uspalo” a přemýšlíte, jak ji v oddíle zase “probudit”? Čtěte následující tipy, jak se připravit. Doporučujeme realizovat před zahájením roku a s celou oddílovu radou.

Seznamte se včas se stezkou!

Můžete si vybrat několik způsobů

Nezapomenutelné předání nebo znovuoživení stezky

Stezku uveďte tak, aby bylo jasné, že jde o důležitou věc pro celý oddíl. Co třeba rituál plný živlů?

První úkoly po předání

Zajistěte, ať si každý může splnit minimálně jeden úkol hned po předání – ideálně společně. 

Jak je najít?

Co bude dál? Plánujte!

Alespoň na schůzky a výpravy na další měsíce, ale klidně rovnou na celý rok.

Nakupte stezky včas a pro všechny

Nejlépe ještě o prázdninách! Vyhnete se stresu z toho, zda balík přijde včas nebo stihnete otevírací dobu obchodu.

Myslete na nováčky

Se všemi kroky s nimi počítejte, ještě neplní stezku ale právě Nováčka . Myslete na to u nákupu, plnění úkolů, plánování, … Myslete jak na ty co přichází od vlčat/světlušek/žabiček, tak i na případné nové příchozí. Například kolik jich přijde nebo co se stane, když dorazí nováček v listopadu. Plnění si usnadněte spojováním podobných úkolů z nováčka a stezky – například ty které se týkají družiny, zákona nebo dovedností. Inspirujte se v plánu Tapírů a Tapírek. Další tipy jak na Nováčky i nováčky najdete v tomto článku z časopisu Skauting.

Aby stezka byla “naše”

Chcete stezku na míru oddílu? Mrkněte na oddílové rozšíření. Teď je nejlepší čas ho vymyslet. Přečtěte si více.

Zapojte, co vás baví

Spojte stezku s tím, co vás baví. Jsou to posezení u čaje nebo u ohně? Podpis vedení udělujte tam! Máte jako oddílová rada rádi tabulky a přehledy? Inspirujte se našimi nebo si vyrobte vlastní. Chcete mít vše vyladěné graficky? Využijte grafické prvky ze stezky třeba na nástěnku, pamětní listy na plnění a další. Frčí u vás odborky? Využijte toho při plnění rozšíření 2. stupně. 

A co když…

… jsme plnili stezku před pandemií. Jak máme navázat?

Mohlo se stát, že jste stezky plnili před začátkem pandemie a z kýženého “jedna cesta za rok” najednou sešlo a stezky zejí prázdnotou. Níže navrhujeme několik řešení, které mohou vašemu oddílu pomoci.  Nejlepší řešení je to, které vyhovuje právě vašemu oddílu. Každé řešení doporučujeme probrat v celé oddílové radě a nejlépe i se skauty a skautkami. 

Můžete skluz zkusit dohnat:

  • Projděte s oddílovou radou, jestli přece jen nějaké úkoly nebyly splněny při skautování na dálku. Takové úkoly sepište a po domluvě se skauty a skautkami je uznejte. 
  • Naplánujte akci, kde se budete stezce intenzivně věnovat a všichni na stezce výrazně poskočí.

Ne vždy je však dohánění správná cesta. Tou může být:

  • výměna 1. stupně za 2. bez předchozího plnění 1. Např. pokud už za dobu pandemie skaut/ka dorostl/a do věku 2. stupně a 1. už pro ní/něj není rozvíjející a motivující.
  • Projděte se skauty a skautkami 1. stezku a nechte je říci, u kterých úkolů si myslí, že jsou pro ně jednoduché a zvládli by je, kdyby měli loni příležitost. Ty úkoly poté uznejte.
  • Čekají některé úkoly z prvního stupně na speciální příležitosti? Např. na speciální program, více výprav nebo na sníh… Dejte skautovi/skautce druhý stupeň a nechte první dokončit, až bude příležitost. Takovým čekajícím úkolem může být např. 10. Přivolání pomoci či kvůli dostatečnému počtu výprav úkol 9. Orientace na mapě nebo i úkoly se sněhem ve vašem oddílové rozšíření.
  • Vynechání či zmenšení rozšíření pro splnění cesty. Například vynechání oddílového rozšíření nebo společná dohoda o snížení počtu zamčených stránek. 

A nebo na vás napadá vaše originální řešení? Podělte se na stezka@skaut.cz 

… hledáme jiné informace o stezkách

Mrkněte na stezka.skaut.cz nebo na novou sekci na křižovatce. Najdete odpovědi na časté otázkyvše ke stezce ke stažení, inspiraci na programjak na hodnocení plnění úkolu a další. Pokud ani tak nenajdeš co potřebuješ, napiš na stezka@skaut.cz 

za stezkový tým

Martina Hanyková