Novinky ze světa skautského pojištění

Přelom roku 2021 a 2022 byl významným milníkem ve skautském pojištění. K 31. 12. 2021 skončila platnost stávající pojistné smlouvy o úrazovém pojištění a pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu. Díky intenzivnímu vyjednávání ČRDM se od 1. 1. 2022 podařilo vyjednat nové smlouvy s téměř totožnými podmínkami.

Pro základní přehled uvádíme 5 nejdůležitějších informací o obou pojištěních:

Úrazové pojištění

• pojištění kryje úrazy včetně trvalých následků a smrti na všech skautských akcí
  • pojištění se vztahuje na členy i nečleny naší organizace
  • denní odškodné činí 115 Kč za den léčení
  • pojištění hradí hlavní spolek s finanční podporou Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy
  • pojistné je poskytováno od 1. dne léčení za předpokladu, že léčba trvala více než 7 dní

více o úrazovém pojištění zde

Pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu

• škála plnění je široká, zde jsou nejčastější škody:

• škoda na hmotné věci nebo objektu (poškození, zničení, atp.)
    • újma na živém zvířeti (usmrcení, ztráta, zranění atp.)
    • čistě finanční újma, náklady právního zastoupení
    • škoda způsobená na dopravních prostředcích (např. drobné škody typu ulomených zrcátek, poškozených čelních skel apod.)
    • škody způsobené provozem plavidel (kanoe, kajaky, prámy, vory apod.)
    • škody způsobené použitím střelných zbraní (vzduchovky, airsoftové, paintbalové zbraně, luky, kuše apod.)
    • škody vzniklé na klenotech a cennostech vystavených na hradech a zámcích – věci umělecké, historické nebo sběratelské hodnoty, škodu, kterou způsobil pojištěný skaut jinému pojištěnému skautovi
  • automaticky jsou z titulu své funkce pojištěni tito činovníci: vedoucí organizačních jednotek, vedoucí oddílů mladších členů a jejich zástupci, oddíloví rádci, vedoucí táborů.
  • organizační jednotka může dopojistit další činovníky - Podrobný návod "jak osoby ve skautISu pojistit" najdeš v nápovědě
  • došlo ke snížení ceny pojistného z původních 48 Kč na 44 Kč za osobu a kalendářní rok
  • spoluúčast je dána částkou 1 000 Kč. O tuto částku ti bude sníženo vyplacené plnění

více o pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu zde

Vzhledem k tomu, že došlo k úpravě Skautské křižovatky v oblasti pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu a úrazového pojištění, není již možné dohledat "staré" pojistné smlouvy a formuláře k hlášení pojistných událostí. V případě, že ještě řešíte pojistnou událost vzniklou do 31. 12. 2021 obracejte se přímo na Koordinátora nemovitostí a pojištění Patrika Půlpána (Paťu) na emailu ekonomicke@skaut.cz .

V oblasti pojištění připravuje Kancelář ústředí dvě novinky a to sice:

V oblasti pojištění majetku chystáme od února 2022 možnost pojistit movité věci uložené v lodních kontejnerech, které dosud tvořili výluku z pojištění. Jednotkám, které mají takto uložený majetek, intenzivně doporučujeme pojistit takto uložený majetek. O podrobnostech pojištění budeme informovat v následujících týdnech.

Druhou chystanou novinkou je cestovní pojištění. V této chvíli probíhají intenzivní jednání o nastavení parametrů tohoto pojištění. Pojištění bude sloužit jak expedicím vyrážejícím na mezinárodní akce, tak jednotlivcům pro jejich soukromé cesty. Součástí bude také dopojištění pro případ nákazy virem Covid-19 v zahraničí.

Patrik Půlpán (Paťa)

Koordinátor nemovitostí a pojištění