Od roku 2021 platí úprava Zákoníku práce, konkrétně §203a, určující podmínky pro pracovní volno související s akcí pro děti a mládež. Základní a stále platná pravidla jsou:
- O poskytnutí volna s náhradou mzdy či platu může žádat pouze zaměstnanec v zaměstnaneckém poměru, neplatí pro DPP, OSVČ aj.
- Zaměstnanec musí prokázat, že min. 1 rok před uvolněním pracoval soustavně a bezplatně s dětmi nebo s mládeží.
- Akci (tábor) musí pořádat právnická osoba zapsaná ve veřejném rejstříku (např. skautské středisko), která existuje min. 5 let a jejíž hlavní činností je práce s dětmi a mládeží.
- Zaměstnavatel, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody, svého zaměstnance na akci uvolní a za jeden týden mu vyplatí mzdu či plat v průměrné výši jeho běžného výdělku, max. do částky určené vyhláškou. Poté požádá OSSZ o refundaci této mzdy či platu.
- Náhrada mzdy se vyplácí od prvního dne uvolnění na akci pro děti a mládež po dobu jednoho kalendářního týdne (obvykle 5 pracovních dnů).
Od 1. ledna 2024 došlo k několika důležitým úpravám a upřesněním:
- Definice pojmu děti a mládež byla zpočátku nejasná. Nyní se za děti a mládež pro tyto účely považují fyzické osoby mladší než 26 let. O náhradu mzdy by tak nově mohli kromě vedoucích dětských táborů žádat i instruktoři mnohých vzdělávacích akcí, pokud splňují ostatní podmínky.
- Mění se výpočet maximální možné refundace: Náhrada mzdy nebo platu přísluší zaměstnanci ve výši průměrného hodinového výdělku, nejvýše však ve výši jedné stočtyřiasedmdesátiny průměrné mzdy v národním hospodářství na přepočtené počty zaměstnanců zveřejněné Českým statistickým úřadem za první až třetí kalendářní čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém se poskytuje pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu. Výši jedné stočtyřiasedmdesátiny průměrné mzdy vyhlásí Ministerstvo práce a sociálních věcí sdělením uveřejněným ve Sbírce zákonů; částka se zaokrouhlí na desetihaléře směrem nahoru. Pro rok 2024 je stanovená částka 243,90 Kč/hod.
- Zaměstnavatel musí nově OSSZ žádat o refundaci nejpozději do 6 měsíců od vyplacení náhrady mzdy zaměstnanci.
Bližší informace včetně formulářů žádosti a potvrzení najdete v pravidelně aktualizovaném článku na Křižovatce. Informace s příklady jsou také na stránkách ČSSZ. Máte-li dotazy či potíže, obraťte se na lide@skaut.cz.
Petra Bašová - Fidla, koordinátorka personalistických projektů