A právě diskuze o možných prioritách činnosti Náčelnictva byla jedním z bodů programu jeho červnového a poté říjnového jednání. Priority, na nichž se členky a členové Náčelnictva shodli, navazují na usnesení schválená XVII. valným sněmem v Olomouci a odrážejí také témata, s nimiž někteří z nich kandidovali a byli zvoleni do NJ.
Rozjezd a naplňování Strategie 2030
Valný sněm v Olomouci nám uložil pokračovat v práci na návrhu Strategie 2030 a zohlednit připomínky promítnuté do usnesení sněmu. Naším úkolem bylo do konce roku 2024 strategii schválit a následně společně s Výkonnou radou nastavit funkční režim jejího naplňování a průběžného vyhodnocování. Valnému sněmu, který předpokládáme na rok 2027, o tom předložíme zprávu. Budeme usilovat o to, aby práce na Strategii 2030 byla transparentní a umožňovala zapojení na všech úrovních organizace.
Rozmanitost a zapojení mladých do rozhodování
Junák - český skaut je organizací, jejímž posláním je podporovat rozvoj osobnosti mladých lidí. Proto je důležité, aby mladí lidé měli dostatečný prostor pro postupné přijímání odpovědnosti a aktivní podílení se na směřování jednotek i Junáka - českého skauta jako celku. Nejsme si jisti, zda jsou jejich hlasy dostatečně slyšet. V Náčelnictvu otevřeme diskuzi o rozmanitém zastoupení v orgánech napříč organizací, zahrnující zastoupení mladých lidí, ale i další aspekty jako je např. pohlaví, vzdělání nebo zkušenosti. Chceme pojmenovat benefity, které zapojení různých skupin do rozhodování přináší, a vytvářet kulturu, která
to umožňuje a oceňuje. Budeme hledat způsoby, jakými můžeme dát hlas názorům napříč generacemi a podporovat jejich vzájemné porozumění. Budeme pojmenovávat překážky zapojení nedostatečně zastoupených skupin a hledat cesty, jak je odstraňovat. Chceme vytvářet příležitosti, kterými mohou mladí v Junáku - českém skautu získávat zkušenosti pro to, aby se mohli kompetentně zapojovat do řízení. Budeme usilovat o rozmanitost názorů primárně na půdě Náčelnictva. Chtěli bychom do budoucna být inspirací i pro další orgány.
Dostupnost vzdělávání a úpravy vzdělávacího systému
Vzdělávací systém naší organizace se již několik let potýká s nedostatkem kapacit pro všechny zájemce. S ohledem na budoucí růst organizace a další její měnící se požadavky na vzdělávání je nutné, aby se systém vzdělávání dále vyvíjel a reformoval. Přestože vzdělávání není samostatným tématem Strategie 2030, bude nutnou součástí naplňování především témat Růst, Kvalitní skautská výchova pro budoucnost a Roveři a Rangers. Chceme jasně určit směr, kterým se má budoucnost skautského vzdělávání ubírat, aby bylo dobře dostupné v různých formátech pro všechny zájemce. Kvalitní vzdělávání má připravovat na zvládání výzev spojených s budoucím činovnickým působením a zároveň vyhovovat potřebám organizace. To vše v úzké spolupráci se zpravodajem a odborem pro vzdělávání.
Způsob jmenování starosty
Valný sněm v Olomouci nám uložil úkol zabývat se možnými přístupy k pravidelnému jmenování starosty (a možnými variantami zakotvení ve vnitřním právu). Vedle strategického rozhodování a rozpočtu jde o zásadní pravomoc Náčelnictva. Budeme se snažit i na základě minulých zkušeností připravit takové návrhy, které nám a následně Valnému sněmu pomohou s touto otázkou s co nejvyšším možným vhledem dobře naložit.
Vedle priorit schválilo Náčelnictvo také svůj plán práce, resp. plány práce svých pracovních skupin, které se věnují různým oblastem činnosti organizace.
Jak k plánu práce, tak i k prioritám činnosti (které se do něj promítají) se bude Náčelnictvo pravidelně vracet na svých jednáních a jejich vyhodnocení předloží příštímu Valnému sněmu.
Dokument Priority Náčelnictva 2024 - 2027 k nahlédnutí či ke stažení.
Vendula Bušková - Véňa, náčelní
Ondřej Vokál - Vokin, náčelník