Lišky z Mikulova a oddíl z Říčan na výpravě za hranicemi ČR

Vedeš skautský oddíl nebo jsi součástí roverského kmene a rád/a bys, abyste spolu zažili výlet do zahraničí a poznali třeba i tamní skauting? Realizovat takovou výpravu je snazší, než se zdá! Lišky z Mikulova i říčanský skautský oddíl výlet do Maďarska a Rakouska obohatil o cenné zážitky.

Nejprve je fajn ujasnit si své síly a možnosti. Podle toho můžete začít lovit místo třeba v Azimuthu, online evropské skautské platformě. Kouknout můžete i do naší Mapy možností. Pokud už víte, kam pojedete, připravte si na cestu vše potřebné (nezapomeňte na pojištění, případné souhlasy rodičů a platné cestovní doklady). Můžeme vám vystavit i potvrzení v angličtině, že jste členy Junáka – českého skauta. Zavazujete se tak během výpravy dodržovat skautská pravidla. Je dobré, mít na sobě během pobytu skautský šátek. Nemusíte nutně vyrážet v létě, oddíl z Říčan i družina z Mikulova jeli na podzim a takhle si to užili:

Říčanští v Rakousku:

Běží ti čas! Tenhle vzkaz se starším skautům a skautkám po naskenování QR kódu objevil na displeji telefonu. Téma času je pak provázelo i zbytkem naší první zahraniční výpravy. Sešli jsme se na nádraží v Říčanech v půl šesté ráno a vlakem jsme vyrazili nejdříve do Gmundenu, kde měli všichni za úkol prohlédnout si město a vyfotit se u památek, které jim doporučili místní. V sobotu se skupinky zorientovaly v mapě, aby zdolaly tři alpské vrcholy. Pak už na naše skauty a skautky čekala večeře uvařená na kamnech v místní klubovně a večerní hra. V neděli jsme si ještě prošli Bad Ischl a pak už jsme se po krásném podzimním víkendu vrátili domů. Všichni jsme si výpravu moc užili!“ Fretka, vedoucí oddílu

Lišky z Mikulova v Budapešti:

Rozhodly jsme se s družinou skautek pro jednodenní výpravu do Budapešti, moc jsme si to užily, stihly jsme toho zažít opravdu spoustu:

  • strávit noc ve vlaku
  • hrát hry na Markétině ostrově, podívat se k parlamentu, nachodit 21km s batohem na zádech, vylézt v dešti na Gellertovu horu
  • seznámit se s Budapešťskými skauty a skautkami, hrát spolu skvělé hry, zjistit, jak funguje skauting v Maďarsku
  • ochutnat všechny druhy trdelníků, dát si langoš, zjistit, proč se říká „mluvíš jak Maďar“
  • zahrát si na ranní ptáče a vstávat ve 4 ráno, v pořádku, plné zážitků a nových zkušeností se vrátit domů“ Copánek, vedoucí oddílu

Inspirovaly tě zkušenost skautského oddílu z Říčan a družiny Lišek z Mikulova? Máš dotazy nebo potřebuješ poradit? Neváhej napsat na international@skaut.cz! Rádi se dozvíme i o dobrodružstvích, která vás čekají, abychom mohli dále inspirovat.

Těšíme se na tvou zprávu.
Markéta Byrtusová – koordinátorka mezinárodní spolupráce