První výstup zasedání, který chci sdílet, je projednání materiálu ke koedukaci holek a kluků v Junáku - českém skautu a přijetí tohoto usnesení jasnou většinou, možná všemi přítomnými členy: “Náčelnictvo vnímá koedukované i nekoedukované oddíly jako rovnocenné a přínosné pro výchovu. Náčelnictvo podporuje vědomou práci s koedukací v oblastech výchovy, vzdělávání a metodické podpory.”
Proč je toto nevinné usnesení důležité? Otázka čistě chlapeckých oddílů, čistě dívčích oddílů a koedukovaných oddílů zůstávala v naší skautské kultuře otevřená. Vědomě nevyřešená, chcete-li. Po obnově naší činnosti na začátku devadesátých let byla většina našich oddílů dělená striktně na chlapecké a dívčí. Liberalizace společnosti, postupná proměna výchovy ale i zásadní změna Stanov spolu se zrušením dívčího a chlapeckého kmene včetně jejich samostatných Náčelnictev v roce 2001 přispěly k tomu, že se přirozeně začaly prosazovat i koedukované oddíly. A dnes jich je podle registrace pravděpodobně více než polovina ze všech oddílů. Přesto, jak silně jsou koedukované oddíly zastoupené v členské základně, nemáme všechny výchovné nástroje uzpůsobené jejich činnosti a ne všichni z nás vnímají koedukovaný a nekoedukovaný oddíl jako stejný skautský oddíl (nebo stejně skautský?).
Schválené usnesení má napříč skautskou komunitou deklarovat:
- Koedukované a nekoedukované oddíly mohou být stejně dobrými skautskými oddíly
- Práce s tématem koedukace má být podporována ve všech oddílech
Kromě otázek výchovy jsme velkou část zasedání věnovali diskuzi nad komerčními aktivitami naší organizace a nad Skautskou energií. Cituji ze zápisu: “Náčelnictvo se shodlo, že je na místě nastavit u části komerčních aktivit typu STS nebo Skautská energie podmínky/mantinely, které by měly splňovat (obdoba etického kodexu). NJ si je zároveň vědomo, že bude velmi těžké obecně platné podmínky nastavit, pokud se tak rozhodne. NJ se dále zabývalo otázkou, zda a kdy má komerční aktivity (ať už nové, nebo již běžící) projednat NJ – zde se členky a členové NJ shodli na tom, že by to mělo být v okamžiku, kdy bude základně vydefinovaný záměr a/nebo před rozhodnutím o zapojení neskautské veřejnosti.”
Pozorný čtenář z toho usoudí, že jsme při diskuzi zvažovali různé argumenty a různé úhly pohledu. Nejedná se o snadná rozhodnutí, které by bylo vhodné přijmout po jedné debatě, proto se k této otázce vrátíme a upřeme naši energii k tomu, abychom si byli jistí, že máme pravidla, která většina z nás považuje za správná a transparentní.
Z organizačních otázek Náčelnictvo projednávalo posuny záměrů v oblasti revizní činnosti organizace. Při schvalování statutu Skautské ochranné služby nás navštívilo její vedení - Lukáš Kraus - Šnek a Marek Kraus - Hrošík. Také jsme schválili mnoho vyznamenání, teze a první čtení řádu vodních skautů a hodnotili jsme se nástrojem Hodnocení kvality.
Kompletní zápis ze 123. zasedání Náčelnictva si můžete přečíst zde.
Děkujeme pardubickým skautům za poskytnutí přístřeší a těšíme se na další výlet mimo Prahu (chcete-li pozvat Náčelnictvo k sobě domů, napište :-)).
Ondřej Vokál - Vokin, náčelník