Když se spojí příjemné s užitečným – služba skautským základnám

Skautská nadace Jaroslava Foglara se snaží programem „Služba skautským základnám“ pomoci zlepšit stav základen, ale také navázat vztah mezi správci a mládežnickými kolektivy. Dlouhodobé partnerství může přinést řadu výhod pro obě zúčastněné strany!

Co nabízí podpora? Jaké jsou podmínky?

Uvědomujeme si skutečnou hodnotu volného času a chceme ocenit dobrý úmysl. Finanční podpora má přivést na základnu potřebný počet osob, z peněz tak můžete uhradit dopravu, ale třeba i potraviny, kupovat můžete bez obav o vlastní peníze spotřební materiál spojený s prací pro základnu (např. rukavice, štětce, barvy, úklidové prostředky). Vaše pomoc by vás neměla stát žádné náklady “navíc”.

Stejně tak nemá několik dní strávených na základně sloužit jedinému účelu. Stačí odvést minimálně 3 hodiny dobrovolnické práce denně. Ve svém oddílu nebo i menší skupině si tak můžete rozvrhnout čas zcela podle svého a pobyt můžete spojit s výpravou či výlety za poznáním. Zkrátka si najít ideální schéma, ve kterém budete mít dost času na vlastní aktivity a kde se najdete čas i prospět základně.

Podpora je slíbena ve výši 200 Kč/osoba/​den, o víkendech je možné podpořit dobrovolníky až 600 Kč/osoba, za předpokladu odpracování alespoň 9 hodin za víkend.

Příklad za všechny? Krajské roverské setkání Orlovy

„Ve dnech 16.-18. května se konalo první Krajské roverské setkání ve Vorlovské hájence na Orlovech. Tato akce byla výjimečná nejen díky historickému pozadí, které spočívá v tom, že právě zde Antonín Benjamin Svojsík pokládal základy českého skautingu, ale také díky nadšení a energii, jenž přineslo setkání přibližně třiceti mladých lidí, kteří sdílejí vášeň a odhodlání ke zlepšení svého okolí.“ představuje nedávnou akci Ondřej Vomlel.

Roveři si prostě perfektně užili celý víkend. V příjemné neformální atmosféře byl čas na hraní her, procházku k prvnímu tábořišti i posezení u ohně s kytarou. Zároveň odvedli pěkný kus práce. Od štípání dříví a malování stěn hájovny až po výrobu tyčí na teepee.

“Krajské roverské setkání v kolébce českého skautingu bylo nejen o práci a skautských aktivitách, ale také o nových přátelstvích a nezapomenutelných zážitcích. Tato akce ukázala, jak důležité je spojení mladých lidí s historií skautingu a s jejich společným cílem – posílit a obohatit skautské hnutí na Vysočině. Ať už se jednalo o práci, zábavu nebo vážné diskuse, každý moment strávený na hájence přispěl k posílení ducha spolupráce, sdílení a vzájemného respektu mezi rovery a rangers.” nadšeně doplňuje.

Aktivně pomoc skautským základnám můžete i vy!

Příjemcem podpory může být jakákoliv organizační jednotka (právnická osoba), která zorganizuje nebo alespoň zaštítí akci (službu) na skautské základně. Žadatelem může být i provozovatel základny.

Termín pro podání žádostí je průběžný, je však potřeba žádat alespoň dva měsíce před termínem akce. Podrobnější informace i osnovu žádosti najdete na webu Skautské nadacezde.

Pavla Plocková – Olaf
Skautská nadace Jaroslava Foglara