Proč je důležité komunikovat otevřeně a vstřícně?
I když momentálně nemáte kapacitu přijmout nové členy, je důležité udržovat s rodiči pozitivní vztah. Nikdy nevíte, kdy se situace změní a budete moci jejich děti přivítat. Určitě je lepší, když si rodiče z komunikace s vaším oddílem odnesou fajn zkušenost: třeba se z nich i tak stanou dárci, dospělí dobrovolníci nebo vás podpoří jinak.
I v této oblasti platí: komunikace je investice. A ta se může zhodnotit třeba ve chvíli, kdy ve vaší obci budete potřebovat nějakou podporu. Armáda zklamaných nebo dokonce naštvaných rodičů není v takové chvíli zrovna dobrá výchozí pozice. V neposlední řadě je vstřícná komunikace vaší službou celé naší organizaci, protože její dobré jméno udržujeme my všichni.
Jak na to?
- Odpovídejte: I kdyby mělo jít o stejný text který posíláte všem zájemcům, i kdybyste měli jednou za týden poslat mail ve skryté kopii všem hromadně, odpovězte rodičům. Je to ta nejlepší vizitka pro skauting. Příklad textu "odmítacího" emailu najdete tady.
- Vžijte se do rodičů: Přáli by si pro své děti skautská dobrodružství, ale nejde to. Co potřebují? Porozumění pro své zklamání, informace a střízlivý výhled do budoucna.
- Buďte upřímní: Vysvětlete rodičům, že si jejich zájmu vážíte, ale momentálně máte v oddíle opravdu plno. Určitě je na místě vysvětlit i důvody. Pokud pracujete s čekací listinou, ujistěte je, že je budete kontaktovat, pokud se uvolní místo, a přidejte nějaký časový výhled. Máte-li nějaká vnitřní pravidla (přednost mají sourozenci stávajících členů apod.), vysvětlete je rodičům.
- Nabídněte alternativy: Pokud máte ve vašem středisku více oddílů, zkuste rodičům doporučit jiný oddíl, který má volná místa. Můžete jim také doporučit jiné skautské středisko v okolí, případně i podobnou organizaci, pokud její činnost považujete za kvalitní. Pokud má dítě starší sourozence, můžete rodičům nabídnout, ať se přidají ke skautům/skautkám či k roverům/rangers.
- Zůstaňte v kontaktu: Nabídněte rodičům, že jim budete posílat pozvánky na akce pro veřejnost, které váš oddíl pořádá.
- Zapojte dospělé: Pokud máte zájem a kapacitu, můžete rodičům nabídnout možnost zapojit se do oddílu jako dospělí nováčci. Mnoho dospělých se i bez předchozí skautské zkušenosti stává součástí skautského týmu a přináší nové dovednosti a energii. Více lidí ve vedení vám pak může pomoci zvýšit kapacitu a přibrat děti do družin. Mohou také pomáhat s organizací akcí, vedením oddílu, hospodařením, stavbou tábora a dalšími odbornějšími nebo jednorázovými činnostmi.
Co říct a co neříct?
- ANO: "Děkujeme za vaši zprávu, moc si vážíme vašeho zájmu o náš oddíl. Mrzí nás to, ale momentálně máme bohužel plno, do naší klubovny už se další družina nevejde. Rádi bychom vás informovali, jakmile se uvolní místo - mohlo by to být v příštím školním roce. Volná místa máme ale v oddíle skautů a v roverském kmeni - pokud má dítě staršího sourozence, může se přidat. Možná by vás také zaujala možnost zapojit se do naší činnosti jako dospělý dobrovolník, rádi vám případně povíme víc o aktuálních příležitostech. Příklad textu "odmítacího" emailu najdete tady.
- ANO: "Zatím se k nám bohužel nevejdete, ale můžeme vám doporučit tento oddíl ve vedlejší obci/městě/čtvrti: XYZ. Nebo byste měli zájem dozvědět se více o možnostech zapojení dospělých, dětí ve skautském/roverském věku v našem oddíle?"
- NE: "Bohužel, nemáme zájem o nové členy."
- NE: "Máme dlouhou čekací listinu, takže se na vás asi nedostane."
Pamatujte:
- Každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. I když je pro vás odmítnutí nováčka nepříjemné, snažte se vcítit do situace rodičů a komunikovat s nimi s respektem a pochopením.
- Udržujte dveře otevřené. I když momentálně nemůžete nové členy přijmout, dejte rodičům najevo, že se situace může změnit a že jejich zájem vítáte. Nabídněte jim i alternativní možnosti zapojení, jako je například dobrovolnictví v oddíle.
S trochou empatie a dobré komunikace můžete i z nepříjemné situace vytěžit maximum a udržet si dobré vztahy s rodiči, kteří by jednou mohli být součástí vaší skautské rodiny.
Více o tématu dospělých nováčků
Skauting není jen pro děti. Přemýšleli jste někdy o tom, že byste do svého oddílu přibrali i dospělé nováčky? Rodiče vašich členů, jejich kamarádi nebo třeba sousedé mohou být skvělým přínosem pro váš oddíl. Podívejme se na to, jak oslovit dospělé zájemce o skauting a co jim můžeme nabídnout. Více o tomto tématu se dočtete na: Dospělý nováček – Skautská křižovatka.
Kde najít další informace k náborům
Na Skautské křižovatce najdete aktualizovanou kategorii skaut.cz/nabory, která vás provede tím, jak uspořádat efektivní nábor, co si připravit, jaké otázky si klást a co udělat pro to, aby vám nováčci v oddíle vydrželi. Pokud se přihlásíte k letošnímu pořádání náboru, získáte možnost objednat zdarma plakáty, letáky, náborové časopisy a další praktické pomůcky.
Na junshop.cz také najdete celou řadu skautských propagačních materiálů. Můžete si vybrat ty, které vám nejvíc pomůžou. Od letáčků, plakátů přes tužky, placky až k hodnotnějším předmětům. Náměty k přemýšlení
Pokud je o váš oddíl velký zájem, ale zároveň máte členy, kteří nejsou příliš aktivní, je na místě zvážit, zda by nedávalo smysl zavést pro členství nějaká pravidla. Může jít třeba o pravidelnou účast na akcích. Pokud se s neaktivními členy rozloučíte, zvýšíte tak nejen kapacitu oddílu, ale i motivaci dobrovolníků ve vedení. Je v pořádku komunikovat s rodiči, že skauting od dětí i rodičů něco vyžaduje - jen díky aktivní účasti může mít na výchovu a rozvoj dětí a mladých lidí vliv.
Petra Daněčková (Peťule)
redaktorka interní komunikace