Jiří Lukšíček - Rys na Elixíru. Přijeď a diskutuj s bývalým politickým vězněm

Přijeď na Elixír a poslechni si životní příběh vězněného skauta. Elixír od 30. září do 2. října 2022.

Jiří Lukšíček

Skautskou přezdívkou Rys, se narodil 16. srpna 1933 v Praze. Po roce 1948, kdy začala postupná likvidace Junáka, se Jiří zapojil do odbojové skautské skupiny. V březnu 1953 byl po nevydařené záškodnické akci u Jílového poprvé zadržen a společně s dalšími dvěma skauty odsouzen. Trest si začal odpykávat v pracovním lágru Svornost a po pěti týdnech byl na amnestii propuštěn. Poté byl vězněn ještě dvakrát. Roku 1968 obnovil 233. oddíl při 34. skautském středisku Ostříž. Pokoušel se jej vést i po opětovném zákazu Junáka na začátku roku 1970. Toho roku mu ale byla zakázána práce s mládeží.

Že ti to nestačí?

Přijeď si poslechnout celý životní příběh bratra Rysa na Elixír do Nového Města nad Metují. Přihlas se hned teď.