Zjistěte, jak vzniká vize skautského vzdělávání. A zapojte se do jejího vytváření

Pojďte spolu s námi hledat vizi skautského vzdělávání. Zapojit se můžete (mimo jiné) do připomínkování jejího prvního pracovního návrhu. A tato výzva se zdaleka netýká jen skautských vzdělavatelek a vzdělavatelů.

17. března 2025 zveřejňujeme dokument CESTA K VIZI VZDĚLÁVÁNÍJde o prvotní pracovní návrh vize skautského vzdělávání určený k veřejnému připomínkování. Připomínkování má přinést komentáře ke stávajícím návrhům v dokumentu, ale může doplnit také témata a návrhy, které v dokumentu uchopeny nejsou. 

Připomínkování bude otevřené do 28. dubna 2025 a zapojit se do něj může široká skautská veřejnost, nikoli pouze vzdělavatelky a vzdělavatelé.

Vedle připomínkování přímo v dokumentu je možné využít také další dvě online setkání určená pro debatu o tématech vize. Tato setkání budou probíhat 7. a 28. dubna 2025. Informace k nim budou zveřejněny na facebookovém kanálu Skautské vzdělávání a ve facebookové skupině Bavíme se o skautském vzdělávání.


Jak jsme se dostali na Cestu k vizi

V Junáku - českém skautu je již delší dobu diskutována potřeba změn skautského vzdělávání. Na Skautské křižovatce je k tomuto tématu k dispozici řada podkladů, jako jsou datové analýzy o kapacitách kvalifikačních kurzů nebo zprávy o sociologických šetřeních mezi dospívajícími a mladými dospělými skauty a skautkami. Další výzkum, orientovaný na užitečnost skautského vzdělávání v oddílové praxi, se připravuje. Podněty ke skautskému vzdělávání byly sbírány také na Elixíru 2024, na Ústřední lesní škole 2024 a při dalších příležitostech.

Aktuálně se zpracovává analýza kapacit kvalifikačních kurzů za rok 2024, která již nyní ukazuje, že nám stále chybí významné množství příležitostí k získání čekatelské a vůdcovské zkoušky.

Změna je potřebná, pokud možno brzy. A to změna výrazná a systémová, nikoli pouze dílčí úprava stávajícího nastavení.

Významným krokem pro Cestu k vizi byla Ústřední lesní škola 2024. Tam byly formulovány tzv. Těžké otázky. Ty byly následně otevřené pro další doplňování a veřejné připomínkování. Vytvořený soubor otázek byl poté zpracován Odborem pro vzdělávání a Pracovní skupinou Náčelnictva pro vzdělávání. (Pro zájemce o podrobnosti procesu nyní zveřejňujeme také toto “vypořádání” Těžkých otázek vzdělávání. Jde o pracovní dokument, který posloužil odboru a pracovní skupině pro vytváření Cesty k vizi vzdělávání. Není už otevřen k dalšímu připomínkování, slouží pouze pro ilustraci dosavadního postupu.) 


Co bude dál

Coby inspiraci pro přemýšlení o možných posunech vzdělávání se pokoušíme zorganizovat mezinárodní online setkání se zástupci několika zahraničních skautských organizací. Pokud se podaří setkání domluvit, informace o něm budou zveřejněny na facebookovém kanálu Skautské vzdělávání a ve facebokové skupině Bavíme se o skautském vzdělávání.

Před letními prázdninami proběhnou dva pracovní víkendy (jeden v Čechách a druhý na Moravě), na které zveme zástupce nominované skautskými kurzy a skautskými kraji. Během těchto víkendů budeme diskutovat posuny ve vizi po veřejném připomínkování. A začneme diskutovat také o konkrétních postupech (včetně změn stávajícího systému vzdělávání), kterými má být vize následně uskutečňována. Ve výsledku nechceme formulovat pouze obecnou vizi, ale také navrhovat implementační koncepty.

Později bude vizi připomínkovat Ústřední lesní škola 2025, Výkonná rada a a Náčelnictvo. Poté budou Výkonná rada a Náčelnictvo vizi také schvalovat.

Předpokládáme, že v roce 2026 bude dál platit stávající nastavení pro vzdělávání, ale v pilotním režimu budeme testovat nové formáty, které by měly v budoucnu naplňovat schválenou vizi. Časem pak dojde i k odpovídajícím úpravám vnitřního práva organizace, zejména Řádu pro vzdělávání.

Pokud by vzdělavatelské týmy chtěly v roce 2026 zakládat nové kurzy, doporučujeme zvážit možnost pilotovat formát kurzu v souladu s vizí a předpokládanými koncepty budoucí podoby vzdělávání. Domluvte si s námi konzultaci na emailu vzdelavani@skaut.cz


Filip Hlavinka - Mukóki
zpravodaj VRJ pro vzdělávání