Právě v tento den, tedy 4. ledna roku 1809 se narodil Louis Braille. Jeho jméno si celý svět spojuje s písmem pro nevidomé a dnešek je proto připomínán coby Světový den Braillova písma. Zkuste se ho v družině naučit. Na této stránce najdete pomocná slova, která vám s ním pomůžou stejně, jako třeba u morseovky. Jaké je to v kůži slepého si můžete vyzkoušet třeba s aktivitou Slepé auto na webu Chystám program. Slepí ale dokážeme být občas všichni, a to vůči názorům a pohledům druhých. Využijte aktivity Úhly pohledu nebo Slon, a zamyslete se nad svou vlastní slepotou.
Na 10. ledna připadá Mezinárodní den lachtanů, tuleňů a velryb. Tenhle den nám připomíná, že by nám nemělo být lhostejné, zda z naší planety do budoucna trvale vymizí některé druhy zvířat, které jsou ve velké míře ohroženy lovem, ale i důsledky znečištění moří a oceánů. Eko program vám mimo jiné ukáže, jak naše odpady ovlivňují osudy zvířat. A jak se s nimi vypořádat? Třídění je jedna věc, ale zkuste se zamyslet nad dalšími způsoby jeho využití. Aktivitou IgelitART nebo V hledáčku objektivu si vyzkoušíte jeho znovupoužití v praxi.
Zaměřte se v lednu na své kamarádství a dobré vztahy. Mezinárodní den objímání (21. ledna) je k tomu skvělou příležitostí. Na webu Chystám program najdete pod oblastmi Moje kamarádství a Můj domov spoustu skvělých programů, které pomůžou utužit vaši partu.
24. leden je Mezinárodním dnem vzdělávání. Vrhněte se na zdokonalování svých dovedností a znalostí třeba s odborkami, nebo s vlčky a světýlky. Každý z vás si může najít takovou odbornost, která mu nejlépe sedí. A jak si vybrat? Aktivita Všichni jsme hrdinové a hrdinky vám třeba napoví!
Od roku 2009 je 31. leden Dnem dětí ulice. V našich podmínkách sice není běžné, aby se děti ocitly na ulici, ale v mnoha jiných zemích to není tak neobvyklé. U nás se tímto tématem zabývá třeba Armáda spásy, která má speciální program určený na pomoc dětem a mladistvým, aby je tento osud nepotkal. Vy se na problematiku chudoby můžete podívat s aktivitami Běžné a nezbytné nebo Natašin příběh.
A na závěr malý tip na novoroční předsevzetí. Máš v šuplíku hromadu vlastních programů, které jsi vymyslel/a na schůzky nebo tábor a mrzí tě, že už jsi je znovu nevyužil/a? Poděl se o ně! Přidávej své programy třeba pravidelně na web Chystám program, kde je bude moct využít a ocenit zase někdo další. Čím více programů bude na webu přibývat, tím spíš tam pokaždé něco skvělého najdeš.
Ať už vás v novém roce čeká cokoliv, ať se vám podaří vykročit do nového roku správnou nohou!
Za programový tým ústředí
Anežka Bednářová