Chceš se hýbat? Zkus 5 nových variant odborky Sportovec/Sportovkyně

Je hezky a hledáš inspiraci, jak se venku hýbat? Sportuješ a chceš si plnit odborku Sportovec/Sportovkyně? Přemýšlíš, jak tvůj oblíbený sport do odborky napasovat? Mrkni, na upravenou odborku Sportovec/Sportovkyně pro 5 různých sportů!

„Tohle je způsob, jak se trochu rozhýbat.“„Začneme na dálku, ale už se těším, jak některé úkoly zapojíme na táboře do rozcviček. “

Vydáváme upravenou odborku Sportovec/Sportovkyně pro 5 vybraných sportů:

Proč je vyzkoušet?

  • rozhýbeš sebe i svůj oddíl
  • můžeš je plnit na dálku společně s oddílem i se svojí rodinou
  • na schůzkách s rozličnými opatřeními i bez nich
  • k některým sportům nepotřebuješ speciální vybavení

Všechny úkoly vycházejí z původní odborky:

  • Dokaž to obsahuje stejné úkoly upravené na konkrétní sport (terminologie, příklady, …)
  • Ukaž se obsahuje relevantní úkoly upravené pro daný sport a navíc zajímavé úkoly
Příklady:

Upravené úkoly z Dokaž to:

Univerzální Sportovec/SportovkyněŽonglér/Žonglérka

Tréninkový deník.

Pravidelně sportuji a během jednoho měsíce si zaznamenávám čas strávený sportovní činností a výkony, kterých dosahuji. Sportu se věnuji v počtu hodin, který je roven dvojnásobku mého věku (max. 30 hodin).

Tréninkový deník.

Pravidelně žongluji a během jednoho měsíce si zaznamenávám čas strávený žonglovánímí a výkony, kterých dosahuji. Žonglování se věnuji v počtu hodin, který je roven dvojnásobku mého věku (max. 30 hodin).

Univerzální Sportovec/SportovkyněJogín/Jogínka

Můj sport.

Připravím pro svůj oddíl akci, kde si všichni budou moct vyzkoušet přiměřenou formou „můj sport“. Představím oddílu pravidla „mého sportu“ včetně konfl iktních situací, které mohou nastat. Vysvětlím pravidla fair play hry.

Lekce jógy pro oddíl. 

Připravím pro svoji družinu/oddíl jógovou lekci (může proběhnout přes video). Sepíšu přehlednou přípravu, podle které lekci povedu. Do lekce zapojím úvodní protažení, dechové cvičení, cvičení jógových pozic (ásan) s příběhem, jógovou pohybovou hru a závěrečnou relaxaci nebo masáž. V průběhu lekce kontroluji správné provedení pozic.

Upravené úkoly z Ukaž se:

Univerzální Sportovec/SportovkyněSkateboardista/Skateboardistka

Účast v soutěži.

Zúčastním se závodu/zápasu/soutěže v „mém sportu“

Účast v soutěži.

Zúčastním se ofi ciálních závodů vypsaných některým skejtovým klubem nebo Českou asociací skateboardingu.

Univerzální Sportovec/SportovkyněBěžec/Běžkyně

Zranění.

Názorně představím typická zranění a onemocnění vyskytující se v „mém sportu“. Vysvětlím, proč vznikají, jak je ošetřit a jak jim předcházet

Zranění.

Názorně představím typická zranění vyskytující se při běhání. Vysvětlím, proč vznikají, jak je ošetřit a jak jim předcházet.

Zajímavé speciality pro konkrétní sport:

Tvorba vlastních žonglérských pomůcek. Vyrobím si vlastní žonglovací míčky nebo poi a případně pomůžu kamarádovi nebo kamarádce s tvorbou těch jeho.

Pokročilé triky. Během tří měsíců natrénuji kick-fl ip a shove-it. Oba triky pak předvedu ostatním. Pokud už oba triky dokážu, vyberu si jiné dva, které dosud neumím.

Nápadník jógových rozcviček. Pro družinu/oddíl připravím zásobník nápadů na pětiminutové jógové rozcvičky, které lze pravidelně zapojit do programu (na schůzce, výletě, táboře). Rozcvičky připravím na jednotlivé papíry nebo karty z tvrdého papíru, spolu s nákresy pozic. Mohu využít básničky, písničky, příběhy apod. Minimálně polovinu rozcviček prakticky s někým vyzkouším.

Hudební doprovod. Vyberu vhodný hudební doprovod pro rozcvičku, rychlé, pomalé skákání, vystoupení.

Indiánský běh. Najdu na internetu, co to je indiánský běh (z čeho pochází název) a jak ho využívali indiáni. Vyzkouším si ho a ověřím jeho původní účel. 

Jak odborky využít v oddíle?

Někoho daný sport už zajímá

Výborně, nabídni odborku k plnění. Společně najděte patrona či patronu (rover věnující se stenému sportu, lektorka sportu, starší sourozenec, rodič, kamarádka ze sousedství…) a pusťte se do plnění! 

Chci, abychom se v oddíle více hýbali

Zkus z každé odborky vybrat jeden úkol jako ochutnávku. Zapoj ho do programu schůzky, výpravy nebo tábora. Po splnění úkolu vždy v oddíle představ, z jaké odborky úkol byl a jaké další zajímavé úkoly v dané odborce jsou. Krom zpestření programu se snadno může stát, že odborka někoho zaujme a pustí se do plnění.Třeba tak budou najednou v tvém oddíle Jogíni, Skateboarďačky nebo Žonglérky.

V oddíle daný sport často zapojujeme do programu / Jde o oblíbený sport jedné z našich družin

Odborky se nejlépe plní ve skupině – v oddíle nebo ještě lépe družině. Naplánujte společně plnění. Začněte tím, co už děláte, nebo naopak už dlouho chcete vyzkoušet: jógové rozcvičky na táboře, orientační běh (lze i distančně!) nebo výpravu na skateboardech. A společně postupujte dále – sdílejte pokroky v tréninku, své cíle, zajímavé inspirační zdroje, cviky do rozcviček. 

Otázky a odpovědi

Proč zrovna tyto sporty? Proč ne mažoretky, softbal, …

Vybrali jsme takové sporty, ke kterým není potřeba velký kolektiv. Díky tomu je možné odborku pro daný sport plnit téměř bez omezení ať už je epidemiologická situace jakákoliv. Pokud se formát osvědčí, rádi připravíme i další sporty. A doufáme, že brzy situace bude tak příznivá, že své využití najdou i varianty pro kolektivní sporty.

Mám pro Běhání (nebo jiný sport) rozdělané plnění Sportovce, jak mám postupovat?

Můžeš odborku dokončit v původním Sportovci. Můžeš si také přepsat již splněné úkoly a pokračovat přímo v Běžci. Díky tomu v Ukaž se můžeš využít úkoly přímo na míru tvému sportu. 

Odborka má jinou nášivku než Sportovec/Sportovkyně, proč a kde ji seženu? Na JUNshopu ji nevidím.

Ze zpětné vazby na nášivky vyplynulo, že nášivka odborky Sportovec/Sportovkyně není dostatečně univerzální. Míče zobrazují pouze tři sporty a ještě takové, které jsou kolektivní. Rozhodli jsme se nášivku upravit, aby byla zajímavá pro co nejvíce sportů. Do prodeje nášivka ještě není nachystána, ale v nových variantách ji už najdete, protože je pro tyto sporty mnohem přiléhavější než nášivka s míči.

Máš další otázky? Mrkni na web odborky.skaut.cz a nebo napiš na odborky@skaut.cz

Za odborkový tým

Martina Hanyková