Certifikát pro vůdcovskou zkoušku “Hlavní vedoucí dětského tábora” od MŠMT končí 31. 12. 2022 a nebude dále udělován

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (dále MŠMT) ukončilo udělování certifikace “Hlavní vedoucí dětského tábora” (dále HVDT), kterou měl Junák - český skaut navázanou na vůdcovskou zkoušku (absolvent vůdcovské zkoušky, kromě našeho vůdcovského dekretu, automaticky získal i osvědčení o absolvování certifikovaného kurzu MŠMT).

Platnost certifikace Junáka - českého skauta končí k 31. prosinci 2022 a po uplynutí tohoto data už nebudou moci vůdcovské kurzy certifikovaná osvědčení absolventům vůdcovské zkoušky vydávat (ani těm, kdo už ji měli jakýmkoliv způsobem “rozdělanou”, ale dokončí ji až v roce 2023).

Certifikace HVDT sloužila zejména jako podklad k čerpání některých státních dotací na dětské tábory. Nepředpokládáme však, že by její zrušení dotklo velkého množství našich táborů.

Důvodem ukončení certifikace není žádné pochybení na naší straně. MŠMT zcela ruší program “Další vzdělávání odborných pracovníků”, pod kterým jsme certifikaci získali a obnovovali.

Přes Českou radu dětí a mládeže diskutujeme s MŠMT o možné budoucí náhradě zrušené certifikace, ale nelze očekávat , že případný nový systém bude funkční už od začátku příštího roku.

V případě dalšího posunu vás budeme informovat.

Michal Peroutka - Pérák
koordinátor vzdělávání