Učíme se venku

Pokud máte v hlavě otázky: 1) Potřebují dnešní děti hraní venku? Je kontakt s přírodou opravdu tak zásadní pro zdravý rozvoj dětí? V čem? 2) Jak děti vtáhnout do přírody a rozvíjet jejich vnímavost vůči světu kolem nás? 3) Má i v dnešní době smysl nechat děti si venku jen tak volně hrát? Neztrácí se tím drahocenný čas pro skutečný vedený rozvoj dětí? 4) Proč se s dětmi občas vyplatí ušpinit, prožít bezpečné riziko či hravě se poprat, a jak na to? Co děti láká na skákání přes potok, šplhání na strom, stavění přehrad, řádění v kaluží, nebo vaření v blátivé kuchyni? 5) Kde je v dětských hrách hranice mezi bojovou hrou a agresivitou?

Zažijte na vlastní kůži:

• CO přináší čas venku dětem (i nám dospělým)
  • PROČ je hra venku klíčová pro vytváření zdravého vztahu k přírodě a okolí
  • JAK cíleně rozvíjet u dětí vztah k přírodě
  • JAK se liší potřeby dětí venku, dle jejich věku a venkovních zkušeností
  • PROČ si každé z dětí chce hrát jinak a
  • PROČ nevynechávat drsnější, špinavější a bojovnější hry

Výzkumy ukázaly, že čím větší má savčí druh mozek, tím větší je potřeba si hrát. Děti jsou odborníci na (ne)obyčejnou hru, ale dnes na ní často nemají prostor a čas. Pobyt a pohyb v přírodě je silným nástrojem nejen pro osobní rozvoj dětí, ale také pro rozvoj jejich vztahu k přírodě.

Seminář je otevřený pro všechny skautské vedoucí (15+), které to s dětmi láká ven a chtějí odhalit zákulisí her a přínosů času stráveného venku. Největší přínos bude mít vedoucí světlušek a vlčat

• KDY: sobota 5. BŘEZNA 2022 nebo neděle 6. BŘEZNA 2022 (9-17 hod.)
  • KDE: Vzdělávací centrum TEREZA, Haštalská 17, Praha 1
  • KAPACITA: 24 účastníků
  • CENA: pro skautské vedoucí zdarma
  • LEKTORKY: Šárka Doležalová a Justina Danišová